Kategoriler

15.04.2021

Vitaminler Neden Önemlidir?Vücudumuzda ihtiyaçlarımız doğrultusunda belirli oranlarda bulunması gereken vitaminlerin, metabolizma sorunlarından, bağışıklık sitemine, cilt hastalıklarından kemik gelişimine kadar birçok alanda etkisi bulunmaktadır. Gerekli besin gruplarından bu vitaminlerin karşılanamaması sonucunda çeşitli sorunlar meydana gelir. Bu yüzden vitamin eksikliği gibi bir durum söz konusu ise uygun takviye vitamin yardımları ile vücudun ihtiyaçları giderilmelidir. Bu yazımızda vücudumuzun olmazsa olmazları vitaminler hakkında merak edilen bilgileri sizlerle paylaşacağız. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Vitamin Nedir?

Vücudumuzda birçok alanda büyük yarar sağlayan, metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde işleyip görevini yerine getirmesini sağlayan, yediğimiz çoğu besinde bulunan organik bileşenlerdir. Vücudumuzun gerekli ihtiyaçlarını bilebilmemiz adına vitamin gruplarını ve etkilerini bilmek büyük önem arz etmektedir.

Vitamin Değeri Yüksek Besinler

Vücudumuz, gerek duyduğu vitaminleri yediğimiz yemekler üzerinden elde eder. Vitaminler bizlerin bağışıklık sisteminin gelişmesi ve hastalıklara karşı korunması üzerinde etkin rol oynarlar. İhtiyacımız olan vitaminleri gün içerisinde tüketmiş olduğumuz pişmiş veya çiğ besinler üzerinden karşılarız. Fakat tüketmiş olduğumuz her besinde aynı oranda veya aynı yapıya sahip vitaminler yoktur. Hangi besinlerin vitamin değerlerinin yüksek olduğunu bilmek sağlıklı ve dengeli beslenme yolunda elbette yarar sağlayacaktır. Vitamin değeri yüksek olan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz: Vitamin Çeşitleri

Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazlarından biri de elbette vitaminlerdir. Vitaminler kendi aralarında: A, B, C, D, E, K olmak üzere çeşitli gruplara ayrılırlar. Her birinin vücudumuza sağladığı yarar farklı ve hepsi de adeta bir yapbozun parçaları gibi gereklidir. Birinin vücudumuzda eksik olması demek beraberinde farklı sorunları da getirmesi demektir. Bu vitaminlerin ne işe yaradıkları ve hangi besinlerde daha fazla oranda olduklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

A Vitamini: Metabolizmamızın sağlıklı bir biçimde işleyebilmesi adına oldukça önemli bir vitamindir. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların bol bol ihtiyaç duyduğu A vitamini, göz sağlığı açısından da büyük önem arz etmektedir. A vitamininin bulunduğu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Hayvansal gıdalarda: Süt, peynir, yumurta, balık, tereyağı, karaciğer vb.

Bitkisel gıdalarda: Portakal, havuç, greyfurt, ıspanak, brokoli vb. birçok besinde bulunmaktadır.

B Vitamini: B vitamini, kendi içerisinde; B1,B2,B3,B5,B7,B9,B12 vitamini olarak geniş bir gruba ayrılır. B vitaminin bu kadar kapsamlı olmasından dolayı aslında sırf kendi başına ayrı bir inceleme gerektiren bir konudur. B vitaminleri grubu bağışıklık sistemimiz ve beyin fonksiyonlarımızın sorunsuz ve sağlıklı bir biçimde işleyebilmesi için gerekli olan vitamin grubudur. Ayrıca merkezi sinir sistemimizin korunmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerini arttıran da B grubuna dahil olan vitaminlerdir. Genel olarak çoğu aynı besinlerde bir arada bulunsalar da hepsinin farklı görevleri bulunmaktadır. B grubu vitaminlerinin bulunduğu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Hayvansal gıdalarda: Et ürünleri, hayvansal gıdalar (süt, peynir, yumurta)

Bitkisel gıdalarda: Tam tahıllı gıdalarda, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, narenciye, avokado, muz vb.

C Vitamini: Vücudun hastalıklara karşı en önemli savaşçılarından olan C vitamini, özellikle de enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen bağışıklık sistemi hastalıklarında sıkça kullanılmaktadır. Diş eti hastalıklarının tedavisi üzerinde de etki olarak kullanılan C vitamini ayrıca çok iyi bir antioksidandır. C vitamini yönünden zengin olan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Turunçgillerde: Portakal, mandalina, vişne, domates, kızılcık vb.

Yeşil yapraklı sebzelerde: Ispanak, pancar, marul, brokoli, rezene vb.

D Vitamini: D vitaminin temel ve en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Canlılar D vitaminini güneş ışığından sentezleyerek elde ederler. Bununla birlikte balıklarda da D vitamini bulunur. Balık harici başka bir besinde D vitamini bulunmamaktadır. Kemiklerin güçlenmesi için oldukça önemli olan D vitamini. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilen kemik erimesi hastalığının da tedavisinde etkin rol oynamaktadır. 

E Vitamini: Özellikle mide rahatsızlıklarının giderilmesinde önemli bir rol sahibi olan E vitamini, yağ formunda bulunan bu vitaminin antioksidan olarak vücuda önemli etkileri bulunmaktadır. E vitamini içeren besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Meyveler, meyve yağları ve yağlı tohumlarda: Zeytin ve zeytinyağı, avokado ve avokado yağı, Ayçiçek yağı, ceviz ve ceviz yağı, fındık ve fındık yağı vb.

Yeşilliklerde: Roka, maydanoz, tere, turp, marul vb.

K Vitamini: Sıvı yapıda bulunan kanın gerekli miktarda koyulaşmasını sağlayan bir vitamin türüdür. K vitamini vücuttaki yaraların daha hızlı bir biçimde iyileşmesini sağlar. K vitamini eksik olan kişilerin yaralarında iyileşmeler oldukça yavaş ve kanlarında da cıvıklık görülür. Kalp ve damar sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir.  K vitamini, yağda eriyen bir yapıya sahip olmasına rağmen A, D ve E vitaminleri gibi vücutta uzun süre kalmaz. Uzun süre ilaç kullanmış kişilerde oluşabilecek K vitamini eksikliği için takviyeler kullanılması gerekebilir. K vitamini açısından zengin olan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Deniz Ürünlerinde: Balık çeşitleri, ıstakoz, yengeç, karides, istiridye vb.

Sebzelerde: Ispanak, brokoli, maydanoz, tere, karnabahar vb. ürünlerde K vitamini bolca bulunmaktadır.

Vitaminleri doğal yoldan besinler aracılığı ile almak en iyisidir. Fakat tüm vitaminleri vücudumuzun ihtiyacı kadar karşılayamayabiliriz. Böyle durumlarda dışarıdan bir takviye yardımı ile vitamin ihtiyacını desteklemek vücut sağlığı için yarar sağlayacaktır.