Kategoriler

12.04.2021

Besin Takviyesi Nedir?Metropol şehirlerde tempolu bir hayat yaşarken bazı zamanlar günün en önemli
 
öğünü olan kahvaltıyı atlayabiliyor veya ofis yaşamı içerisinde fast-food şekilde beslenebiliyoruz. Vücudumuzu koruma görevini üstlenen vitaminleri ve vücudumuzun yapı taşları olan mineralleri gerekli besin kaynaklarından alamayabiliyoruz. Bu ise beraberinde çeşitli sağlık problemlerini getiriyor. Bununla beraber öğünlerimize her ne kadar dikkat edersek edelim şehir hayatının koşturmacasında aldığımız vitaminler bizi zinde ve enerjik tutmaya yetmiyor olabilir. Böyle durumlarda çeşitli vitamin ve mineralleri içerisinde bulunduran besin takviyelerini kullanmak sağlığımız için büyük bir fayda sağlayabilir. Elbette besin takviyesi kullanacak iseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu yazımızda besin takviyesine ihtiyaç duyuyor iseniz nelere dikkat etmeniz gerektiğinden ve besin takviyeleri hakkında belli başlı bilgilerden bahsedeceğiz. Yazımızın devamında detaylara ulaşabilirsiniz.

Besin Takviyesi Nedir?

Öncelikle Besin takviyesinin ne olduğu ile konumuza başlayalım. Besin takviyesi, tükettiğimiz besinlerdeki vitamin ve minerallerin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılabilen, oral yolla alınan ve hap, kapsül, sıvı, toz formu gibi birçok şekilde bulunan besin destek ürünleridir. Farklı kategorilerde olabilmeleri ile beraber içerdikleri besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:
Vitamin ve Mineraller

Sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlar elbette vitamin ve minerallerdir. Fakat günlük hayatın temposu ve kargaşası içerisinde yeteri kadar vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayamıyor iseniz kullanabileceğiniz multivitamin ve mineral destekleri vücudunuz için gerekli ihtiyaçların karşılanmasında fayda sağlayabilir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki yalnızca yardım sağlayabilir, tamamen yerini tutmaz. Günlük hayatta tükettiğiniz besinlere ancak yardımcı bir takviye olarak kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Amino asitler

Amino asitler, vücudumuzda bulunan proteinlerin yapı taşlarıdır. Yalnız önemli bir husus vardır ki doktorunuzun tavsiyesi olmadan amino asit desteği kullanmanız size yarardan fazla zarar sağlayabilir. Bu sebeple doktorunuza danışmadan amino asit kullanmaktan kaçınınız.

Bitkisel İlaçlar

Bitkisel ilaçlar, bitkiler yolu ile elden edilen besin takviyesi ürünleri kategorisindedirler. Bazı bitkisel ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:
gibi ürünler vasıtası ile bitkisel besin takviyeleri üretilir. Bu besinlerin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Fakat şunu bilmelisiniz ki her fayda sağlayan ürünün size fayda sağlamayabilir. Bu sebeple bitkisel bir ürün diye düşünerek doktorunuz, eczacınız veya bir uzmana danışıp sizin için uygun olup olmadığını öğrenmeden kullanmamanızı öneririz.

Besin Takviyesi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Besin takviyeleri şehir hayatlarında stres ve kaygı ile savaşan, sabah gözlerini açar açmaz ofise yetişmek zorunda kalan, arka arkaya sınavları bulunan bu sebeple dinç ve zinde olması gereken kişiler için oldukça yarar sağlayabilir. Fakat bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:
Besin takviyeleri kullanırken günlük ihtiyacınızın tamamını karşılayacak ürünleri seçmek pek iyi bir tercih değildir. Besin takviyeleri tamamen besin ihtiyacını karşılamak değil destek amacı ile kullanılırsa yarar sağlayabilecek ürünlerdir.